Сторінки

понеділок, 2 листопада 2020 р.

Початок Другої світової війни

Початок Другої світової війни

Історія людства знає безліч воєн. Але дві з них за масштабами руйнувань і людських утрат не мають рівних. Обидві сталися у XX ст., і в них брали участь усі найбільші держави світу. Війни прийшли з Німеччини; основні бойові дії розгортались в Європі.

У Другій світовій війні брали участь понад 60 держав, на території яких мешкало 80 % населення Землі. Бойові дії точилися в Європі, Азії, Африці, Океанії на площі 22 млн км2 і на просторах Світового океану. За роки війни до армій воюючих держав було призвано 110 млн осіб. За різними джерелами на фронтах Другої світової війні загинуло від 50 до 65-67 млн осіб, 90 млн - було поранено або скалічено; близько половини загиблих становило мирне населення. Матеріальні збитки склали 4 трлн доларів.

Робота з датами:

Демократія - форма політичної системи суспільства, побудована на визнанні народу як джерела влади. Вона передбачає виборність органів влади, розподіл державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, підпорядкування меншості більшості, захист прав меншості, наявність реальних політичних свобод.

Тоталітаризм відкрито антидемократичний режим, що базується на однопартійній системі, всезагальному проникненні держави в економіку, культурне, суспільне й особисте життя; виборні і представницькі органи влади або відсутні, або діють формально.

Націоналізм теорія, яка на перше місце ставить інтереси нації, держави. Нація вважається найвищою цінністю і формою людської спільноти

Тероризм - здійснення розправи з політичними противниками шляхом насильства

Основні дати:

1 вересня 1939 р. - початок Другої світової війни;

листопад 1939 р. - приєднання Західної України і Західної Білорусії до СРСР;

30 листопада 1939 р. -12 березня 1940 р. - війна між СРСР і Фінляндією;

червень 1940 р. - приєднання Бессарабії і Північної Буковини до СРСР;

серпень 1940 р. - приєднання Латвії, Литви, Естонії до СРСР;

27 вересня 1940 р. - укладення Троїстого пакту між Німеччиною, Італією та Японією.

Мал.1.
Адольф Гітлер
ГІТЛЕР Адольф (1889 - 1945) - рейхсфюрер Німеччини у 1933 -1945 рр., фактично - диктатор. Народився у сім'ї чиновника митної служби, прагнув стати художником. Військове звання - єфрейтор. З 1920 р. - фюрер (вождь) НСДАП, один з організаторів невдалого фашистського путчу в Баварії у 1923 році. Автор книжки "Моя боротьба ". Закінчив життя самогубством

Мал.2
Йосип Сталін

СТАЛІН 
Йосип (Мал.2) (Джугашвілі, 1879 - 1953) - перший (Генеральний) секретар ЦК РКП(б), ВКП(б), КПРС з 1922 по 1953 рр., фактично -диктатор. Народився у сім'ї чоботаря. Навчався у Тифліській духовній семінарії. Учасник соціал-демократичного руху з 1898 року. У 1941 -1953 рр. - голова РМ СРСР. У роки Другої світової війни - голова Державного комітету оборони, нарком оборони, верховний головнокомандувач, генералісимус.

Причини і передумови війни:

1. Несправедливість Версальської системи поставила багато народів у принизливе становище, сприяла приходу до влади сил, що прагнули реваншу та нового переділу світу. Найбільшою мірою це проявилось у політиці Німеччини, Італії, Японії. Вони і стали основними ініціаторами війни.

2. Економічна криза 1930-х рр. загострила суперечності між країнами світу, що позбавило їх можливості об'єднати зусилля у боротьбі за збереження миру. Систему безпеки, створену в 1920-ті рр., було зруйновано.

3. Розв'язанню війни сприяла політика урядів Англії та Франції, спрямована на «умиротворення» агресора, а також «ізоляція» США, які, оголосивши про нейтралітет, фактично самоусунулися від впливу на розвиток подій у світі.

4. Не останню роль у розв'язанні війни відіграв СРСР, який, підписавши пакт про ненапад з Німеччиною і таємний протокол до нього, відкрив шлях Німеччині для нападу на Польщу.

Характер війни. Агресивні держави прагнули розширення власних територій, завоювання ринків збуту та джерел сировини - тобто досягнення світового панування, 3 боку цих країн війна мала загарбницький характер. Для країн, які зазнали агресії і були окуповані, війна була справедливою. Складніше визначити характер війни стосовно СРСР. У період з 17 вересня 1939 р. по 22 червня 1941 р. він сам виступав у ролі агресора, приєднавши до себе значні території, що на той час належали Польщі, Румунії, Фінляндії, а також країни Балтії (Естонія, Латвія, Литва). Але після нападу Німеччини СРСР виніс на собі основний тягар боротьби з фашистською Німеччиною і для нього війна мала справедливий характер. її по праву назвали Великою Вітчизняною, війною.

Періодизація Другої світової війни.

І етап. 1 вересня 1939 р. - 22 червня 1941 р. Напад Німеччини на Польщу, а згодом і на СРСР. Вступ у війну Англії та Франції. Загарбання гітлерівською Німеччиною континентальної частини Європи. Повітряна війна над Англією. Боротьба за Атлантику. Приєднання до СРСР Західної України та Західної Білорусії, частини Фінляндії, Бессарабії, Північної Буковини та Прибалтики.

II етап. 22 червня 1941 р. - 19 листопада 1942 р. Напад Німеччини та її союзників на СРСР. Зрив планів «блискавичної війни». Формування Антигітлерівської коаліції.

ІІІ етап. 19 листопада 1942 р. - 1943 р. Докорінний перелом у ході війни (Сталінградська, Курська битви; битва під Ель-Аламейном і розгром німецько-італійських військ у Північній Африці; поразка японського флоту в битвах біля атола Мідуей і Кораловому морі, перемога англо-американських військ у битві за Гуадалканал). Перехід стратегічної ініціативи на бік країн Антигітлерівської коаліції.

IV етап. Кінець 1943 р. - 9 травня 1945 р. Наступ країн Антигітлерівської коаліції по всіх фронтах. Розвал блоку фашистських держав. Звільнення народів Європи від гітлерівського поневолення. Розгром і капітуляція гітлерівської Німеччини.

V етап. 9 травня - 2 вересня 1945 р. Завершення бойових дій в азіатсько-тихоокеанському регіоні. Розгром і капітуляція Японії.

Причини перемог Німеччини в 1939-1941 рр.

- Застосування Німеччиною концепції бліцкригу («блискавичної війни»), що давало їй переваги якщо противник значно переважав у військовій силі та техніці.

- Чітка взаємодія родів військ німецької армії, особливо танків та авіації.

- Англія та Франція, сподіваючись досягти мирних домовленостей, поступилися стратегічною ініціативою Німеччині, надаючи перевагу оборонним діям.

- Німеччині вдалося уникнути війни на два фронти.

- Мобілізація усіх ресурсів Німеччини на війну.

Відео з теми: 

Натиснувши тут ви знайдете багато якісних відео за темою




Завдання:

1. Прочитайте теоретичний матеріал.

2. Перегляньте запропоновані відеоматеріали. Бажано доповнити знання з відео які знаходяться за посиланням.

3. Напишіть конспект, де слід викласти основні терміни, основні дати, причини та передумови початку Другої світової війни та її характер.

Фото кнспекта надіслати до 06.11.2020. 16:00 год на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Україна в повоєнний період»

  Узагальнення за розділом VІІ «Україна в повоєнний період».  Основні дати   1945 р. – входження Закарпаття до складу УРСР; кв...