Знання без виховання -меч в руках божевільного. В.Сухомлинський
Сторінки
неділя, 8 листопада 2020 р.
Початок Другої світової війни.
Початок Другої світової війни.
Друга світова війна стала для всього людства найбільшою соціально-політичною катастрофою, яка за своїми масштабами та жахливими наслідками не має аналогів у світовій історії. Нею було охоплено понад 60 країн (80% населення Землі). До збройних сил було мобілізовано 110 млн. осіб. У цілому загинуло до 60-80 млн. людей, в тому числі 27 млн. військових, хоч зараз ці цифри переглядаються у сторону збільшення - майже 42 млн. З усіх країн в роки війни найбільше постраждала Україна, землями якої двічі прокотилася хвиля жахливого вогню, руйнуючи все на своєму шляху і знищуючи населення. Всього українців за роки війни загинуло близько 8-10 (14) млн., в тому числі понад 5 млн. мирних громадян. До того ж Україна зазнала величезних матеріальних втрат і руйнувань.
Щодо причин виникнення війни, то найвагоміша, мабуть, полягала в тому, що деякі європейські країни на той час хворіли на страшну соціально-політичну недугу – тоталітаризм. Підставою для тоталітарних режимів були ідеологічні концепції фашизму, нацизму, радянського комунізму, що породжували надмірні експансіоністські, імперські амбіції, ідеї світового панування чи світової пролетарської революції. До того ж держави, що зазнали поразки у Першій світовій війні, були незадоволені «несправедливою», на їх думку, Версальсько-Вашингтонськоюсистемою повоєнних договорів і прагнули до реваншу.В таких умовах політичний курс двох авторитарних лідерів, тиранів-диктаторів ‒ Гітлера і Сталіна ‒ набув антинародного, авантюристичного і вкрай агресивного характеру, що і призвело до небаченої світової катастрофи. Переважна більшість сучасних істориків, європейська і світова громадськість справедливо вважають їх «однаково винними» у розвʼязуванні найбільшої світової бойні (Постанова ПАРЄ 2009).
Війна для України розпочалася 1 вересня 1939 р.: 120 тис. українців зі
зброєю в руках зустріли нацистів у лавах Війська Польського. Львів та інші
західноукраїнські міста вже у перший день війни зазнали бомбардувань.
17 вересня 1939 р. Червона Армія без оголошення
війни перетнула польський кордон та рушила
на захід. Радянський Союз вступив у Другу
світову війну на боці нацистської Німеччини.
Радянські війська допомогли Вермахту зламати
польський опір під Перемишлем та Брестом. 22
вересня капітулював Львів, обложений спочатку
Вермахтом, а зі згодом і Червоною Армією.
В той
самий день у Бресті пройшов спільний німецькорадянський парад.
Мал. 1 Спільний парад частин Вермахту та Червоної Армії у захопленому Бресті, 22 вересня 1939 р.
Більш детально: 1 вересня 1939 р. німецькі війська перейшли польський кордон. Втім Сталін навмисно затягував час свого вступу на територію Польщі, намагаючись подати його як визвольну місію. Тому тільки 17 вересня СРСР розпочав дії проти вже напіврозгромленої польської армії: 600-тисячне радянське військо, що мало у своєму розпорядженні 4 тис. танків, 5,5 тис. гармат і 2 тис. літаків, за два тижні захопило всі західноукраїнські і західнобілоруські землі і взяло в полон 230 тис. польських військових. Вони утримувались у концтаборах, де згодом загинуло понад 105 тис. полонених. Особливо широке засудження з боку європейської громадськості викликав розстріл у Кàтині 20 тис. польських полонених. (У квітні 2010 р. на цьому місці загинула в авіакатастрофі велика польська делегація на чолі з президентом Польщі Лехом Качинським.) На цьому воєнна експансія з боку Радянського Союзу не закінчилась, зокрема в 1940 р. у Румунії було анексовано Південну Буковину і Бессарабію, відбулася війна з Фінляндією, були приєднані прибалтійські країни.
В результаті цих завоювань загальна чисельність населення України збільшилась на 8,8 млн. і становила 41,6 млн. Сам факт соборності українських земель можна було б вважати позитивним явищем, якби це відбулося на правовій основі і у межах суверенної української держави, а не у складі найжорстокішої імперії, якою був СРСР сталінських часів. На приєднаних землях незабаром почалася так звана "совєтізація" – впровадження радянських порядків, що призвело до масових репресій, звинувачення українських діячів в «буржуазному націоналізмі», нищення українських організацій та установ, в тому числі політичних партій, організацій «Просвіти», Наукового товариства ім. Т. Шевченка, греко-католицької церкви тощо. Особливе обурення і широкий опір населення викликала насильницька колективізація і масова депортація західноукраїнців: всього до Сибіру та інших місць заслання було відправлено 10% населення краю. Отже, вже передвоєнна доба переконливо довела західним українцям, що співпрацювати з репресивною радянською владою неможливо.
Відео до теми:
Завдання:
1. Прочитайте теоритичний матеріал
2.Перегляньте відео за темою
3. Письмове завдання: Зробити короткий конспект у якому зазначити дату початку Другої світової війни, та роль України в цих подіях.
Фото кнспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810
Немає коментарів:
Дописати коментар