Росія.
Візитівка країни:
Офіційна назва – Російська Федерація (РФ), Росія
Склад території – 83 суб’єкти: 21 республіка, 46 областей, 9 країв, 4 автономні округи, 1 автономна область, 2 міста федерального значення: Москва, Санкт-Петербург
Член міжнародних організацій – ООН, СНД, ЄврАзЕС та ін.
Офіційна мова – російська
Релігії – християнство (православ’я), мусульманство, буддизм (ламаїзм)
Столиця - Москва
Площа країни - 17098,2 тис. км²
Кількість населення (на 2017 р.) - 146,8 млн. чол.
Загальний ВВП (за даними МВФ, 2017) - 1268 млрд. $
ВВП на 1 особу - 8664 $
ІЛР (місце у світі, 2016) - 49
Форма правління - змішана республіка
Адміністративний устрій - федеративна держава
Місце країни за типізацією ООН - країна з перехідною економікою
Місце країни у світі та регіоні
Росія – найбільша за площею держава світу. Вона має найдовший державний кордон – майже 61 тис. кілометрів.
Росія донині є великим геополітичним центром впливу. Вона належить до країн з перехідною економікою. Країна посідає 13-те місце у світі за ВВП, 5-те місце в світі за золотовалютними резервами. Росія – ядерна держава, постійний член Ради Безпеки. За військовою потужністю країна посідає 2-ге місце в світі після США. Російські збройні сили за чисельністю є п’ятою армією в світі. Росія – велика космічна держава.
Місце Росії у міжнародному поділі праці визначає ряд чинників: ЕГП, природно-ресурсний та працересурсний потенціал, політична система.
Економіко-географічне положення
Росія має особливе географічне положення: 1/3 її території географічно розташована в Східній Європі, 2/3 – у Північній Азії. Межує по суходолу з 14-ма країнами, що мають різний рівень економічного розвитку. Найдовший кордон – з Казахстаном (7 598,6 км), найкоротший – з КНДР (39,4 км).
Більшість країн-сусідів є нейтральними позаблоковими державами. До військово-політичного блоку НАТО входять Норвегія, Естонія, Латвія, Литва та Польща. Китай є ядерною державою. Територіальні претензії до Росії мають Японія (з приводу Курильських островів) та Естонія (на частину Псковської області).
2/3 кордонів Росії – морські. Вона має вихід до морів трьох океанів та омивається водами 14 морів. Морські транспортні коридори пов’язують Росію з країнами ЄС, США, Азійсько-Тихоокеанським регіоном.
Природно-ресурсний потенціал
Природні умови Росії дуже різноманітні. У рельєфі переважають рівнини, що займають 70 % площі. Є гори різного віку: від давніх зруйнованих до молодих сейсмічно активних.
Росія розміщена у чотирьох кліматичних поясах. З півночі на південь клімат змінюється: від арктичного та субарктичного до помірного та субтропічного. У помірному поясі з заходу на схід клімат змінюється від помірно-континентального, континентального, різко континентального до мусонного. Зволоження зменшується з віддаленням від Атлантичного океану. Значні площі займає багаторічна мерзлота.
Країна багата на мінеральні ресурси. Росія має поклади усіх видів паливної сировини. Світового значення поклади нафти та природного газу сконцентровано в Західносибірському та Волго-Уральському басейнах. Кам’яне вугілля зосереджено у Кузнецькому басейні та кількох басейнах у Східному Сибіру та на Далекому Сході. Значними є родовища бурого вугілля та торфу.
Серед рудної сировини є значні запаси залізної руди (Кольсько-Карельська група родовищ, Курська магнітна аномалія – КМА, гори Південного Сибіру, виснажені поклади Уралу), мідно-нікелевих, хромових, олов’яних, поліметалічних руд, бокситів, золота.
Істотними є поклади нерудних корисних копалин: апатитів, калійної та кухонної солей, графіту, алмазів, піриту, азбесту, бурштину. Багата мінерально-сировина база забезпечує роботу власної добувної та переробної промисловості.
Країна багата на водні ресурси. В країні зосереджено найбільші в світі запаси прісних вод. Більшість річок є повноводними протягом року. Величезний гідроенергопотенціал мають сибірські річки, особливо Єнісей та Ангара.
Найбільш родючі чорноземні ґрунти розміщені на півдні Східноєвропейської та Західносибірської рівнин. Більшу частину Центральної Росії займають кислі підзолисті ґрунти, Сибіру та Далекого Сходу – мерзлотно-тайгові.
Країна має колосальні запаси лісових ресурсів, що є найбільшими у світі. Основну частину дерев становлять цінні хвойні породи: сосна, ялина, модрина, кедр. Однак їх освоєння стримує розташування лісонадлишкових районів (Сибіру, Далекого Сходу) у важкодоступних щодо транспорту умовах.
Унікальними є рибні запаси країни. Особливо вирізняються ними Охотське, Баренцове та Каспійське моря.
Відео за темою:
Завдання:
1. Ознайомтеся з матеріалами до уроку
2. Законспектуйте візитівку країни, та основне за темою.
- Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810
Немає коментарів:
Дописати коментар