Шістдесятництво. Київський клуб творчої молоді. «Сучасник».
Червень 1961-го. У Відні відбувається зустріч новообраного президента США Джона Кеннеді з керівником СРСР Микитою Хрущовим. Довгі години безплідних переговорів завершилися фразою Кеннеді: "Здається, зима цього року буде холодною". Після короткого потепління світ повертається до протистояння і гонитви озброєнь. Зводиться Берлінський мур, з новою силою розгортається війна у В'єтнамі, от-от почнеться Карибська криза, яка поставить світ на межу ядерної війни.
Тоді як в Японії та Європі — економічне чудо. Науковці демонструють лазерний промінь, людина опиняється в космосі та досягає дна Маріанської западини. Вибухає сексуальна революція. У англійському Ліверпулі перші концерти дає Бітлз. У США Рой Ліхтенштейн та Енді Ворхол засновують стиль поп-арту. Починаються шістдесяті роки — час великого струсу для всієї планети. Відгомін якого відчувається навіть у Києві. Тут з’являється Клуб творчої молоді.
Клуб творчої молоді містився у кінозалі Жовтневого палацу. Радянська влада навіть не підозрювала, що власними руками відкриває пляшку з джином свободи. Саме тут, практично під носом у ЦК, визрівало ціле покоління бунтарів. І хоч вони спочатку не цікавилися політикою, політика зацікавилася ними.
Подібні клуби виникли у Львові, Харкові, Одесі та Дніпропетровську. Вони влаштовували поетичні вечори, неформальні виставки, вистави, кінопокази, слухали джаз. Все дихало молодістю і свободою. Українською свободою.
До Клубу належали Ліна Костенко, Іван Світличний, Іван Дзюба, Євген Сверстюк, Михайлина Коцюбинська, Алла Горська, Людмила Семикіна, Лесь Танюк, Василь Стус, Іван Драч, Микола Вінграновський, Ірина Жиленко, В’ячеслав Чорновіл, багато інших талановитих молодих людей.
Вони почали свій шлях у короткий період Хрущовської "відлиги", яка насправді закінчувалася, так і не розпочавшись.
12 серпня 1961 року. Агент КДБ Богдан Сташинський утікає зі Східного Берліна у Західний, здається поліції і зізнається – кілька років тому за наказом із Москви він убив лідера українських націоналістів Степана Бандеру.
Уже наступного дня СРСР приступає до зведення Берлінської стіни. У будинках поруч замуровують навіть вікна, розбирають лінії метро, перекривають каналізацію. У невизнаній світом Східній Німеччині збільшується радянський військовий контингент.
У 1962 році США мали значно більший ядерний потенціал, ніж СРСР. 6 тисяч боєголовок проти трьохсот. На нараді в Кеннеді один із генералів використав це як аргумент для початку бойових дій з використанням ядерних зарядів. "Боєголовок нам вистачить", – відповів президент США, – "але не вистачить бульдозерів, щоб прибирати трупи". Лише одна "Кузькіна мать" могла знищити місто з населенням у кілька мільйонів.
Ситуація на той момент зайшла так далеко, що ні від Кеннеді, ні від Хрущова вже майже нічого не залежало. Ланцюгову реакцію міг запустити навіть рядовий солдат чи унтер-офіцер. 27 жовтня переляканий капітан радянської армії не дочекавшись наказу від начальства збиває літак-розвідник США, пілот загинув. Американське телебачення транслює поради, що робити у випадку ядерного вибуху
Рік 1962-й, квітень. У Київському Клубі творчої молоді створюють комісію для перевірки даних про масові поховання жертв сталінських репресій під Києвом. Так би мовити – рішення ХХ з’їзду партії у життя.
Сьогодні про десятки тисяч жертв сталінського терору похованих у Биківнянському лісі відомо в усьому світі. Тоді, на початку 60-х, про це говорили пошепки. Доповідь Хрущова про культ особи все ще була закритою. І тільки молоде покоління наважилося говорити про це вголос.
Клуб творчої молоді ініціював розслідування злочинів сталінізму, зокрема масових поховань у Биківні. Лесь Танюк, Василь Симоненко і Алла Горська почали збирати інформацію. Натомість про них інформацію почало збирати КДБ.
Жовтень 1962-го. Світ на порозі Третьої світової війни з використанням ядерної зброї. Папа Римський Іван ХХІІІ через радіо Ватикан звертається до всього світу:
Миру! Миру! Ми знову повторюємо цю урочисту молитву. Ми закликаємо усіх керівників не залишатися глухими перед цим криком людства. Зробіть усе, що у ваших силах, щоб зберегти мир. Позбавте світ жахів війни, наслідків якої ніхто не може передбачити.
Наприкінці серпня 1963 року новий очільник УРСР Петро Шелест проводить нараду з керівництвом управління КДБ. У своїй доповіді він звертає увагу, що в республіці відбувається пожвавлення націоналістичних елементів, мають місце прояви антирадянщини, розповсюдження листівок. КДБ сприйняло це як вказівку до дії.
У середині 60-х самвидав став популярнішим за офіційно друковані видання. Особливою популярністю користувалася книжка Івана Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?". Вона стала своєрідним маніфестом шістдесятників і розійшлася по Україні тисячами копій.
Перший секретар ЦК КПУ Петро Шелест особисто прочитав рукопис Дзюби і наказав ознайомити з нею вищих партійних чиновників.
Син Петра Шелеста Віталій згадував: "Цікава ситуація з книгою Івана Дзюби "Інтернаціоналізм чи русифікація?". Вона була у батька майже настільною. Він її читав, плювався, говорив, що так не можна, я відповідав, що є факти, їх треба осмислювати".
Трохи раніше, у 1964 році сталося кілька знакових подій. У Москві — двірцевий переворот, підтриманий зокрема й Петром Шелестом. У його результаті Хрущов відсторонений від влади, його місце зайняв Леонід Брежнєв. А ще цього року Сергій Параджанов зняв фільм "Тіні забутих предків", показ якого в київському кінотеатрі "Україна" викликав гучний скандал
Працюючи над сценарієм "Тіней" за повістю Михайла Коцюбинського в помешканні закарпатського письменника Івана Чендея Параджанов часто зачіпав заборонені теми. При цьому жартував: "Мені не зможуть пришити український буржуазний націоналізм, бо я вірменин". Помилився. Перша хвиля арештів пройшла в серпні-вересні 1965-го. Заарештували 25-ро шістдесятників
Після арештів самвидав розгулявся не на жарт. З'явилося море літератури дисидентів і про дисидентів. У 69-му році почав "ходити" по руках "Український вісник" Чорновола.
Перегляньте відео:
Завдання:
1. Ознайомтеся з матеріалами уроку.
2. Зробіть конспект за темою уроку.
Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810
Немає коментарів:
Дописати коментар