Сторінки

неділя, 17 січня 2021 р.

Географія. Третинний сектор економіки. Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі в міжнародному поділі праці. Зв’язки України з країнами Азії.

Третинний сектор економіки. Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі в міжнародному поділі праці. Зв’язки України з країнами Азії. 

Поряд з динамічним розвитком обробної промисловості в країнах Азії дедалі більшого значення набуває третинний сектор, зокрема фінансово-банківська справа, торгівля, освіта, інформаційно-технологічні послуги, транспорт, туризм. Це, в свою чергу, сприяє переміщенню в регіон центрів ділової активності та інноваційного прогресу. У той же час, незважаючи на загальні успіхи Азіатського регіону, диспропорції в економічному розвитку субрегіонів залишаються. Чим, на вашу думку, це обумовлене? Які економічні вигоди матиме Україна від поглиблення зовнішньоекономічних зв’язків з країнами Азії?

1. Третинний сектор економіки

Найвища частка сфери послуг у ВВП розвинених країн Азії: Японії (71 %), Ізраїлю (69 %), Кіпру (87 %); в окремих країнах регіону, що спеціалізуються на наданні певних видів послуг (Сінгапур (83,5 %), Мальдіви (81 %)).

Банківсько-фінансовий сектор. Комерційні банки виконують державні замовлення на кредитування пріоритетних секторів економіки. Фінансові корпорації та фонди розвитку забезпечують фінансування довгострокових національних проектів, швидко розвиваються інвестиційні фонди. До десятки найбільших фінансових центрів світу входять Токіо, Сянган, Сінгапур. У Пекіні, Шанхаї, Сеулі, Дубаї, Джакарті, Нью-Делі, Стамбулі та Бангкоку розміщені штаб-квартири найбільших банків та промислових компаній світу. На Кіпрі, в Сінгапурі, Бахрейні, ОАЕ, Малайзії створено офшорні зони.

ІТ та ділові послуги. Найбільше замовлень на надання бухгалтерських, юридичних, інформаційних та інших видів ділових послуг виконують фахівці з Індії.

Освіта та наука. Найкращі освітні центри розташовані в Японії (Токійський та Кіотський університети), Китаї (університет Цінхуа та Пекінський), Сінгапурі (Національний університет Сінгапура), Ізраїлі (Єврейський університет в Єрусалимі та Ізраїльський технологічний інститут). Технопарки та технополіси.

Туризм. Азіатський туристичний регіон посідає друге місце за масштабами міжнародного туризму та перше за темпами приросту туристичних відвідувань.

Транспорт. Транспортна система неоднорідна за рівнем розвитку та густотою шляхів сполучення. Найгустіша мережа транспортних шляхів і найбільші обсяги перевезень характерні для Японії, східних районів Китаю, Індії, Пакистану, нових індустріальних країн. У внутрішніх перевезеннях лідерство належить залізничному транспорту. У низці країн (Афганістан, Кіпр, Лаос, Оман, ОАЕ) залізниць немає. Морські порти посідають провідні позиції в світових рейтингах за обсягами перевезень: Шанхай (1-ше місце в світі), Сінгапур, Шеньчжень, Нінбо, Сянган, Пусан, Гуанчжоу, Ціндао, Дубай, Тяньцзинь. Найбільші аеропорти розташовані в Пекіні, Токіо, Сянгані, Джакарті, Дубаї, Бангкоку, Сінгапурі, Гуанчжоу, Шанхаї, Куала-Лумпурі, Стамбулі.

Мережа міжнародних коридорів. ТРАСЕКА — транзитний «міст», прокладений від країн Європи через порти Чорного моря, Кавказ, Центральну Азію до Китаю. З 2015 р. реалізація проекту транспортного комплексу «Один пояс, один шлях» (включає «Економічний пояс Великого шовкового шляху», «Морського шовкового шляху» та «Південного транспортного коридору»), беруть участь понад 50 країн, зокрема й Україна.

2 Зв'язки України з країнами Азії

Зростання частки країн Азії в зовнішній торгівлі України. 1-ше місце за обсягами українського експорту та друге місце за імпортом (після країн ЄС). Склад українського експорту: сільськогосподарська продукція, машини та обладнання, військова техніка, метали та вироби з них. Імпорт: автомобілі, офісна техніка, фармацевтична продукція, пластмаси, одяг, взуття тощо. Найбільші партнери: Китай, Індія, Туреччина, Південна Корея, Японія, Казахстан, Грузія. Перспективні напрями співробітництва: розробка та освоєння паливних корисних копалин; обмін науковою інформацією; співпраця у сфері високих технологій, ракетно-космічній, авіаційній, хімічній промисловості, машинобудуванні, суднобудуванні; поставки в країни Азії сільськогосподарської продукції та продуктів харчування. Для України цінним є досвід країн Південно-Східної Азії в розробці та впровадженні інноваційної стратегії економічного розвитку. В українських ВНЗ навчається молодь з Індії, Пакистану, Ірану, Туркменістану, Казахстану тощо. В Україні проживають громади вихідців з азіатських держав (в’єтнамська, корейська, китайська).

Завдання:

1. Опрацюйте матеріали подані до уроку.

2. За необхіності занотуйте основні положення.

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Україна в повоєнний період»

  Узагальнення за розділом VІІ «Україна в повоєнний період».  Основні дати   1945 р. – входження Закарпаття до складу УРСР; кв...