Сторінки

вівторок, 24 листопада 2020 р.

Зміни в соціальній структурі суспільства, якості життя людей провідних країн світу та країн, що розвиваються.

 Зміни в соціальній структурі суспільства, якості життя людей провідних країн світу та країн, що розвиваються.

На зміну індустріальній стадії розвитку суспільства, на якій західні держави та Японія перебували наприкінці XIX ст., в останній третині XX ст. прийшла постіндустріальна.

Якщо для індустріального суспільства характерним є : 

 домінування великого машинного виробництва, 

  наявність маси найманих робітників, які працюють на промислових підприємствах, боротьба за джерела сировини, енергії, ринки збуту товарів.

Постіндустріальне суспільство характеризує:

  науково-технічна революція,

  переважання сфери послуг над сферою виробництва;

  створення й використання новітніх технологій,

  переміщення центру знань до університетів; 

 зміни в соціальній структурі суспільства. 

Теорія нового суспільства в 1960-1970-х роках була розроблена американським соціологом Даніелем Беллом, директором Гудзонівського інституту Германом Каном, економістом і соціологом Р. Тібоглдом. У всіх розвинених країнах в останні десятиріччя XX ст. кількість населення, зайнятого в сільському господарстві, зменшилася у 2-4 рази, значно скоротилася чисельність промислових робітників. Деякі професії, пов’язані з виробництвом, просто зникли; водночас стало більше людей, задіяних у сфері послуг, у науці, освіті. Важливою складовою соціальної структури постіндустріального суспільства стають середні верстви, яке займається трудовою діяльністю, що дає самостійний заробіток (дрібні та середні підприємці, а також лікарі, викладачі, науковці, менеджери). Інформація стає найціннішим і найдорожчим продуктом людської діяльності. Збільшуються інформаційні потоки, швидкість їх переміщення зростає, кількість інформації подвоюється через кожні два роки. Це приводить до того, що той, хто володіє інформацією, володіє ситуацією. Відбувається переоцінювання цінностей, зміна стереотипів, формується новий стиль життя, поведінки, моралі, що впливає на цивілізаційні процеси в усьому світі.

Робота з термінами: 

Постіндустріальне суспільство – етап суспільного розвитку, який настає після завершення існування індустріального суспільства. Якщо попередня була зорієнтована на збільшення матеріального продукту за рахунок додаткових витрат енергії, сировини, праці, то нова передбачає посилення чинника знань, інформації, використання відновлюваних видів енергії, захист довкілля.

Рівень життя представників середніх верств у другій половині XX — на початку XXI ст. покращився. Вони володіють майном: будинками, квартирами, автомобілями, відпочивають на курортах, здійснюють туристичні мандрівки. Ці люди є активними громадянами, підтримують стабільність у суспільстві. Завдяки зростанню середніх верств у держав Європи та Північної Америки достатньо швидко формується громадянське суспільство, здатне лояльно сприймати емігрантів з країн Азії та Африки, які в повоєнний період активно прибувають до Старого та Нового світів у пошуках кращої долі. На сучасному етапі, можна спостерігати, як прийняття так і відторгнення потоків емігрантів з країн Північної Африки та Азії, Східної Європи до провідних європейських країн. Завдяки глобалізації сучасного світу, розвитку систем транспорту, зв’язку, поширенню мережі Інтернет на всі континенти змінилася якість життя не тільки в розвинених державах, а й у країнах, що розвиваються, країнах «третього світу». Люди, які живуть на різних континентах, мають можливість безперешкодно та миттєво спілкуватися один з одним, бачити свого співрозмовника, вирішувати проблеми в режимі on-line.

 Це сприяє: 

 об’єднанню світу; 

 взаємопроникнення культур різних регіонів; 

 створенню спільних стандартів якості життя людини: дух демократії, утвердження гідності та поваги до людської особистості, ідеали волі, рівності, толерантності; 

Отже, одночасно зі змінами в суспільстві відбуваються значні зміни в культурі.

Таким чином, ми розглянули основні напрямки науково-технічної революції та головні досягнення в різних галузях науки. Крім названих галузей науки, відбувся прогрес і в інших (математика, астрономія, геодезія, економіка, суспільні науки тощо), які поширили знання людей про світ, суспільство і все, що нас оточує.

Завдання:

1. Ознайомтеся з теоритичним матерыалом.

2. На основі вивченого матеріалу дайте відповідь на проблемне запитання:  Який позитивний та негативний вплив мають наукові відкриття на життя сучасних людей?

  • Фото конспекта надіслати  на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

Немає коментарів:

Дописати коментар

«Україна в повоєнний період»

  Узагальнення за розділом VІІ «Україна в повоєнний період».  Основні дати   1945 р. – входження Закарпаття до складу УРСР; кв...