Україна в умовах нацистської окупації.
"Абсолютний послух і жорстоке покарання" - на цих двох китах базувалась окупаційна німецька влада. Поза законом оголосили "зберігати зброю і боєприпаси, підтримувати зв'язок з радянською стороною за допомогою телефону, телеграфу, оптичних чи інших приладів, переховувати або допомагати солдатам і офіцерам Червоної армії, фотографувати, утримувати поштових голубів, мати радіоприймачі, контактувати з полоненими".
22 червня 1941 року випускники шкіл пізно поверталися додому після святкування випускного. Вдома вже ніхто не спав: по радіо оголосили, що о 4 ранку Німеччина, без оголошення війни, напала на Радянський Союз. Розпочалася німецько-радянська війна 1941-1945 років, яку в Радянському Союзі одразу охрестили Великою Вітчизняною.Називають різні цифри співвідношення військ та техніки. Німеччина та її союзники (Італія, Угорщина, Румунія, Словаччина та Фінляндія) зосередили на кордонах СРСР приблизно 4 мільйони військових, по 4 тисячі танків та літаків і більше 40 тисяч мортир і гармат. Радянський Союз мав трохи менше число військових на своїх західних кордонах, але значно більше техніки.
Кількість не означає якість. У цьому плані перевага була за німцями. Якість стосувалася не лише техніки. Радянськими військами керували недосвідчені офіцери, які замінили репресованих під час Великого терору командирів. Моральний дух та бажання воювати у бійців Червоної армії, які пережили усі тяготи сталінського СРСР 30-х років, були м'яко кажучи на низькому рівні.
Землі здобуті за пактом Молотова-Ріббентропа також зіграли злий жарт: радянські війська добровільно пересунулися за лінії оборони, що вони будували від «імперіалістичного Заходу», а на новому місці укріпитися ще не встигли.
На додачу, раптовість та рішучість німецького наступу визначили результат початкового етапу війни. Німецькі війська цілили в три основні точки:
- група армій «Північ» на Ленінград;
- група армій «Центр» на Москву;
- група армій «Південь» на Київ.
Для розуміння військових назв, що ми будемо вживати, група армій — це найбільше об'єднання військ, що складається з кількох армій, чисельність яких варіюювалася від 100 до 300 тисяч. В радянському варіанті це називалося фронт. Далі за кількістю військових йде корпус (30-50 тисяч), дивізія (10-25 тисяч) та бригада або полк (від 1 до 5 тисяч).
Мал 3 Кинута радянська військова техніка в Умані |
Радянські війська втратили дуже багато техніки. У серпні більше 100 тисяч червоноармійців потрапили в оточення (котел) біля Умані. Німці опанували майже все Правобережжя.
Німецький бліцкриг розбився на підступах до Москви. Одним із факторів називають те, що у війну в Росії знову втрутився «генерал Мороз», а німці дарма не припасли зайвої пари термобілизни. Німецькі війська уже не здавалися такими непереможними.
Немає коментарів:
Дописати коментар