Сторінки

четвер, 29 квітня 2021 р.

Практична робота Обчислення показників народжуваності, смертності, природного та механічного приросту населення країни за статистичними даними

 Практична робота

Обчислення показників народжуваності, смертності, природного та механічного приросту населення країни за статистичними даними

Динаміка чисельності населення світу . За оцінками ООН, населення світу становить близько 7,6 млрд осіб. У 1820 р. цей показник був 1 млрд. Протягом ХХ ст. вона збільшилася майже у чотири рази. З 1990 р. почалося уповільнення темпів приросту. За оцінками, 2024 р. Населення Землі становитиме 8 млрд, а 2100 р. — 11. 

Природні, соціальні, економічні й екологічні чинники та просторові особливості природного руху населення у світі. Основним «постачальником» населення світу є країни «периферії». Висока народжуваність характерна для країн з високою дитячою смертністю. Релігійно-історичні традиції багатодітності існують в ісламських країнах та в індуїстів. 
У містах народжуваність нижче, ніж у сільській місцевості. У разі підвищення загального рівня життя народжуваність скорочується. Залучення жінок в активне громадське життя веде до зниження народжуваності. 
Смертність у світі зміщується у бік старшого віку; дитяча смертність суттєво зменшилася (окрім відсталих країн — Ангола, Афганістан, Ліберія та ін.). Рівень смертності залежить від рівня розвитку держав та економічних показників на душу населення. 
Статево-вікова, шлюбно-сімейна структура населення. Демографічне старіння населення
  Хлопчиків народжується більше, ніж дівчаток. До шлюбного періоду співвідношення чоловіків та жінок зрівнюється, а потім кількісна перевага жінок постійно зростає. В країнах, що розвиваються (в Азії та Африці), переважають чоловіки (50,4 %). 
 Шлюбно-сімейна структура — розподіл населення за шлюбним статусом (визначається нормами держави) та сімейним (повні, неповні, нуклеарні, складні).
  Кількість літніх людей (понад 60 років) зараз більша, ніж дітей у віці до 5 років. Демографічне старіння характерне для країн «центру» й тих, що займають вищі позиції у «напівпериферії».
 Характеристика демографічної ситуації в країнах за статевовіковими пірамідами Статево-вікові піраміди наочно демонструють один з трьох видів відтворення. 
1) Прогресивний — доля дітей близько 40 %, літніх — близько 10 % (високий рівень народжуваності й смертності); піраміда має форму трикутника; притаманний найменш розвиненим країнам; за дуже стрімкого росту природного приросту — демографічний вибух. 
2) Стаціонарний — доля дітей близько 27 %, літніх — близько 20 % (зниження рівнів народжуваності й смертності); піраміда у формі дзвоника. 
3) Регресивний — доля дітей близько 20 %, літніх — близько 30 % (низькі рівні народжуваності й смертності — старіння нації); піраміда у формі урни; за від’ємного природного приросту — демографічна криза (депопуляція). Особливості демографічної політики у країнах з різним типом відтворення
 Напрями демографічної політики: обмеження чи заохочення.
Засоби: контроль народжуваності, планування сім’ї (міграція певної статі), сімейна політика (захист сімей, створення суспільного «ідеалу» сім’ї). 
Заходи: економічні, адміністративно- правові (регламентування шлюбних відносин, медичні обмеження, статус матерів, міграційна політика тощо), пропагандистсько-виховні (громадська думка, норми поведінки, суспільний клімат). 

ХІД РОБОТИ
1. За допомогою офіційного сайту Департаменту народонаселення ООН (https://population.un.org/wpp/Download/ ... Migration/) оберіть по одній країні в кожному регіоні світу та проаналізуйте її головні демографічні показники. Для цього скористайтеся формулою:
Природний приріст = народжуваність - смертність.
Механічний приріст = прибулі - вибулі.

2. Заповніть у зошиті таблицю "Демографічні показники окремих країн світу, тис. осіб"
3. Установіть, у якій фазі демографічного переходу перебувають обрані країни світу.
4. Зробіть обґрунтований висновок про демографічні процеси в обраних країнах.
5. Зіставте демографічні показники своєї області з обраними країнами. Поясніть, де демографічна ситуація є кращою.

  • Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810


Населення світу.

 Населення світу.

Сьогодні вам пропонується дуже цікава тема, бо вона стосується кожного з нас. Населення… За цим простим, маловиразним словом криються долі багатьох мільйонів людей, що жили тисячі років тому, живуть зараз і будуть жити в майбутньому.

Перегляньте выдеоурок:


Завдання:

1. Перегляньте відеоурок

2. Знайдіть та законспектуйте значення понять: природний рух (відтворення) населення, депопуляція, міграції, статево-віковий склад, тривалість життя, демографічна криза, демографічна політика, система розселення.

  • Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810


середа, 28 квітня 2021 р.

Світосистема «суспільство- природа»

 Світосистема «суспільство- природа»

1. СВІТОСИСТЕМА ЯК РЕЗУЛЬТАТ І ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ ЄДНОСТІ В СИСТЕМІ «СУСПІЛЬСТВО—ПРИРОДА». Світосистема — це глобальна взаємодія і взаємозв’язаність людини та її господарської діяльності з природою й процесами, що в ній відбуваються. Вона є одночасно і результатом, і безперервним процесом формування глобальної єдності в системі «суспільство—природа». Сьогодні ми можемо говорити про те, що людство, усе більше втручаючись у природу й природні процеси, ніби перетворилося на своєрідного трансформатора, який зрісся з власним природним середовищем у єдину істоту. Ця істота в особі людини має розум і постійне бажання жити краще, але цей розум не завжди застосовується стратегічно правильно. Тому прагнучи більшого життєвого комфорту, людина все інтенсивніше експлуатує природу, руйнуючи довкілля.

У другій половині XX ст. з’явився новий напрям досліджень глобальних тенденцій світового економічного й соціального розвитку — світосистемний аналіз. Уперше його ідеї виклав американський соціолог Іммануїл Валлерстайн. Основою цього аналізу є поняття світосистеми. Світосистемний аналіз базується на ідеї неомарксизму, концепції «матеріальної цивілізації» французького історика Ф. Броделя й теорії економічних циклів російського економіста М. Кондратьева.

Людина є однією зі складових географічного середовища. У наш час вона перетворилася на головний суб’єкт змін у цьому середовищі, на жаль, переважно негативних. Людство все більше відчуває себе частиною загальної світосистеми, і це відчуття стає гострішим у процесі антропогенних змін довкілля.

Мал. 1. Соціально-культурна підсистема.

Як і будь-яка система, світосистема складається з окремих «спеціалізованих» частин, які ми називаємо підсистемами. До них належить природна, або натуросфера. Остання, у свою чергу, складається з добре відомих вам геосфер (літосфера, гідросфера, атмосфера та біосфера). Це природні ресурси самого існування людства. Наступні соціо- та екосфера є результатом сукупності відносин людей у процесі економічної діяльності, техносфера й культуросфера є результатом взаємодії людей у галузі створення матеріальних і духовних цінностей, політосфера — взаємодії людей у процесі їх боротьби за владу.

2. ФУНКЦІОНАЛЬНО-КОМПОНЕНТНИЙ СКЛАД СВІТОСИСТЕМИ. Окремі з виділених нами підсистем світосистеми за функціями, які вони виконують, органічно поєднуються з іншими, формуючи функціонально-компонентний її склад.

Наприклад, демографічно-екологічну підсистему формує життєвий простір людей у процесі їх взаємодії з природою. Економіко- господарська підсистема утворює виробничі відносини у світовому економічному просторі. Тут поєднуються господарські системи з відносинами людей у процесі виробництва й розподілу продукції та надання послуг.

Інформаційно-технологічна підсистема — розумова діяльність людини з освоєння нею довкілля на основі прогресу в техніці та інформаційних технологіях.

Соціально-культурна підсистема є взаємозв’язаною сукупністю структур, установ і закладів із вироблення й поширення в суспільстві духовних цінностей (мал. 1).

Політико-адміністративна (політична) підсистема є системою відносин у світі в процесі боротьби за владу.

Протягом останніх десятиліть людство виробило правила існування й розвитку економіко-господарської підсистеми глобальної світосистеми. Вони полягають у поступовому усуненні митних бар’єрів між країнами та формуванні єдиного світового господарства. Цей процес не позбавлений суперечностей, оскільки економічні інтереси багатьох країн суттєво різняться.

Мал. 2. Політико-адміністративна підсистема й методи державного управління.

ВИСНОВКИ

  • Світосистема — це система глобальної взаємодії людини з природою в процесі її господарської та життєдіяльності.
  • Як і будь-яка система, світосистема складається з окремих частин (підсистем).
  • До підсистем світосистеми належать натуросфера, соціосфера, еконосфера, техносфера, культуросфера й політосфера.
  • Окремі складові світосистеми поєднуються між собою, формуючи її функціонально-компонентну структуру
Завдання: 
1. Ознайомтеся з матерыалами до уроку
2. Законспектуйте висновки .
  • Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

вівторок, 27 квітня 2021 р.

Розвиток культури у 1914–1917 рр. та за доби Української Центральної Ради.

 Розвиток культури у 1914–1917 рр. та за доби Української Центральної Ради.

1. Культура України 1914 — на початку 1917 р.

Хоча війна не найкращий час для розвитку культури, вона створила нові обставини для її поступу.

У 1914-1915 рр. на території Наддніпрянської України у школах освіту здобували лише 140 тис. дітей, а у вищих навчальних закладах навчалися 35,2 тис. студентів. На західноукраїнських землях становище було не кращим. На всій Галичині діяли 49 шкіл, з яких лише у 4-х навчання велося українською мовою. У Північній Буковині була лише одна українська гімназія, а в початкових школах Закарпаття дітей навчали угорською мовою. Жодного державного навчального закладу, де навчання велося б українською мовою, до 1917 року в Україні не існувало. На початку Першої світової війни ситуація в освітній сфері погіршилася у зв’язку із заборонами української мови та арештами і засланнями представників інтелігенції. Особливо від цього постраждала Галичина, окупована Росією у ході війни.

Водночас завдяки діяльності Січових стрільців на Волині відродилася українська освіта, яку знищили за царських часів.

Основними науковими центрами були Київ та Харків. Саме тут працювали всесвітньо відомі вчені — математики В. Стеклов і Д. Синцов, радіофізик Д. Рожанський, хіміки С. Реформатський та І. Осипов, ботаніки С. Навашин та В. Арнольді й багато інших.

У літературі, поряд з «новою школою» української прози (В. Стефаник, О. Кобилянська), яка дотримувалася у творчості романтизму й неореалізму, розвиваються футуризм та символізм. Одним з головних теоретиків футуризму був М. Семенко, який напередодні війни у Києві заснував перше літературне об’єднання футуристів. Прикладом реалістичного підходу до зображення дійсності можна назвати творчість В. Винниченка, що поєднував активну суспільно-політичну діяльність із письменництвом. Продовжували виходити в цей період книжки поета-лірика О. Олеся (Кандиби), який у 1907-1917 рр. видав п’ять збірок поезій.

Михайль Семенко

Дедалі помітніше місце в культурному житті українців посідає театр. У цей період в Україні діяли театральні колективи Садовського, Гайдамаки, Суходольського, Сабініна.

У 1915 р. актор І. Мар’яненко заснував Товариство українських акторів — професійну театральну трупу, що працювала у Києві. У травні 1916 р. Лесь Курбас започаткував студію молодих акторів, з якої згодом виріс «Молодий театр» — театр пошуків нових форм втілення сучасної та класичної драматургії.

Продовжує свій розвиток український кінематограф. Один з піонерів українського кіно, режисер Данило Сахненко, у 1914 р. екранізував п’єсу Михайла Старицького «Богдан Хмельницький».

У музиці триває формування українського національного стилю, що поєднував елементи фольклору з найкращими традиціями класики. У цьому напрямку працювали композитори М. Леонтович, К. Стеценко та Я. Степовий.

У галузі живопису та графіки продовжували творити такі майстри, як М. Бойчук, П. Ковтун, О. Мурашко, О. Новаківський, М. Сосенко та І. Труш. Більшість з них отримали освіту в Європі й у своїй творчості розвивали сучасні їм європейські художні тенденції.

У тогочасній архітектурі, як і на початку XX ст., поєднувалися мотиви класичного, модерного та інших стилів. Зокрема, прикладом втілення у життя такого поєднання стала будівля бібліотеки Київського університету, яку спорудив у 1914-1915 рр. архітектор В. Осьмак.

• Як війна вплинула на розвиток української культури?

2. Умови розвитку культури України в роки Української революції

Для розвитку культури України всього XX ст. визначальною стала роль політичного чинника. Саме він чітко розмежовував її на досить відмінні за змістом і формамиетапи розвитку. Кожний політичний режим, що існував в Україні у 1917-1921 рр., проводив власну лінію у сфері культури. При цьому підтримувалася й схвалювалася діяльність лише тих діячів освіти, науки, літератури й мистецтва, які поділяли його ідеологічні принципи.

Революційна стихія привела до зникнення обмежень української мови, культури, які існували за імперської доби, та активізувала всі сфери культурної творчості, сприяла розкриттю обдарувань творчої молоді.

Негативно вплинула на її розвиток висока політизація суспільства та його розкол на різні політичні табори, що не сприймали один одного. Заважала культурномурозвитку часта зміна політичних режимів, котрі здійснювали відмінну політику в усіх царинах суспільного життя і, відповідно, в культурі. Деякі з них переслідували діячів цієї сфери. Негативно вплинуло на культуру збройне протистояння, що відбувалося в цей час на території України. Внаслідок цього в суспільстві поширилися нетерпимість і жорстокість, а людське життя втратило цінність. Було зруйновано багато культурних пам’яток, культурно-освітніх і наукових закладів. Чимало діячів культури після зміни політичних режимів, рятуючись від переслідувань або від безладу й анархії, виїхали на еміграцію.

• Визначте позитивні й негативні фактори для розвитку культури України.

3. Політика УЦР в освітній галузі

Українська інтелігенція, яка була натхненником Української революції, активно взялася за українізацію освіти, створення різних культурно-освітніх товариств, організацій. Учителі отримали свободу у виборі підручників і методів навчання. Об’єднавшись, вони створили Всеукраїнську вчительську спілку й заснували журнал «Українська школа».

На початку квітня 1917 р. в Києві відбувся Український педагогічний з’їзд, на якому висунули низку вимог: заснування Головної української шкільної ради, утворення українських бібліотек, українізація вчительських семінарій та інститутів, викладання Закону Божого українською мовою, українізація духовної школи.

У травні шкільна комісія Центральної Ради розпочала запровадження української мови в усіх навчальних закладах.

До осені було відкрито 39 українських гімназій (25 із них діяли в селах), а до кінця року — 53 середні школи. Крім того, протягом 1917 р. в Україні відкрили 215 нових так званих початкових шкіл (до революції їх налічувалося 356). Усі вони утримувалися за рахунок громадських і приватних коштів. Також діяло 38 026 «нижніх початкових» однокласних шкіл та 1373 двокласні.

Велика увага приділялася виданню українських підручників. Тільки Товариство шкільної освіти в Києві в 1918 р. видало 2 млн примірників навчальних книг.

Український освітянський рух у містах наштовхнувся на опозицію зрусифікованого чиновництва, антиукраїнської частини інтелігенції і більшості батьків. Проти швидких темпів українізації школи виступали діячі Київського шкільного округу, професори Київського університету Св. Володимира, викладачі інших навчальних закладів і представники громадськості.

Українізація вищої школи спочатку передбачала створення кафедр українознавства (української мови та літератури, історії, економіки, права) та викладання українською мовою. Першим у справі українізації вищої освіти став Харківський університет. Уже в липні тут діяли кафедри української історії та української філософії.

Міністерство освіти УНР розробило план подальшої українізації вищої та професійної освіти, який передбачав створення мережі нових державних вищих навчальних закладів, а також розв’язання проблеми підготовки викладацьких кадрів. Але ці плани не були реалізовані.

• Які здобутки української освіти за часів УЦР?

4. Діяльність «Просвіти». Розвиток книговидання

На початок 1917 р. у Наддніпрянській Україні діяла єдина Катеринославська «Просвіта» (у 1917-1921 рр. вона залишалася найбільш організованою). Повалення царизму дало новий імпульс створенню «Просвіт». Уже влітку 1917 р. Україна була вкрита густою мережею товариств. Найбільш активно вони діяли в сільській місцевості. Вони мали свої театральні трупи, оркестри, видавництва, бібліотеки, читальні, народні будинки тощо.

Відновлена Київська «Просвіта» стала координуючим осередком просвітнього руху, і за її ініціативою на початку жовтня 1917 р. в Києві відбувся I Всеукраїнський з’їзд «Просвіти», на якому створили Всеукраїнську спілку «Просвіти» й організували Центральне бюро.

Відкрилися широкі можливості для розвитку українського книгодрукування й преси. Загалом у 1917 р. на Наддніпрянщині й Кубані діяло 78 українських видавництв, а в 1918 р. — 104 («Українська школа», «Вік», «Час», «Українське видавництво», «Добровільне товариство видання дешевих і корисних книжок», «Січ» та ін.). Значна частина видавничої продукції мала агітаційно-пропагандистський характер. За даними Головної Книжкової палати, у 1917 р. вийшло понад 747 найменувань українських книжок, а російською мовою — 452.

Крім книжок, масовими тиражами виходила періодична преса. Популярність серед читачів здобули газети «Нова Рада» (орган УПСФ), «Робітнича газета» (орган УСДРП), «Народна воля» (орган «Селянської Спілки»), «Боротьба». З’явилися й місцеві органи масової інформації — у Харкові, Катеринославі, Полтаві, Вінниці, Катеринодарі, Новоросійську та ін.

«Нова Рада»

• Яку роль відігравала «Просвіта» в роки Української революції?

5. Мистецьке життя

Революція започаткувала зміни у театральному житті. У квітні засновано Комітет українського національного театру, до якого увійшли актор І. Мар’яненко, режисер Лесь Курбас, композитор О. Кошиць, літератори В. Винниченко, О. Олесь, літераторка Л. Старицька-Черняхівська, публіцисти С. Єфремов, І. Стешенко та ін. Згодом при Генеральному Секретаріаті народної освіти створили театральний відділ, яким керував М. Старицький.

Найбільших творчих успіхів досягли в цей час такі театральні колективи, як український національний театр під керівництвом І. Мар’яненка, трупа М. Садовського та започаткований влітку 1917 р. Лесем Курбасом «Молодий театр».

Київська міська опера почала підготовку двох вистав українською мовою: «Тарас Бульба» М. Лисенка та «Черевички» П. Чайковського. У 1918 р. виник молодий український театр в Одесі, співзасновником якого також був Лесь Курбас.

Велику увагу театральний відділ Генерального Секретаріату народної освіти приділив створенню національного кінематографа. Так, у Києві відкрили перший стаціонарний державний кінотеатр.

Подією великої ваги стало започаткування в листопаді 1917 р. в Києві Української академії мистецтв, яка отримала державне забезпечення та всіляке сприяння. Першим ректором Академії був В. Кричевський. 22 березня 1918 р. Українська Центральна Рада затвердила проект герба, розроблений ним на основі Володимирового Тризуба, що тепер відроджений як малий Державний Герб України. Академія здобула право отримувати з-за кордону книжки, картини й матеріали без оплати мита, а також по одному примірнику всіх друкованих в Україні видань у галузі мистецтва. Українська академія мистецтв готувала спеціалістів із малярства, різьбярства, гравюри, художніх промислів, будівництва.

• Коли була створена Українська академія мистецтв?

6. Церковно-релігійне життя

Революція відкрила шлях для оновлення внутрішньоцерковного життя, а також взаємин між церквою і державою.

Частина духівництва Російської православної церкви (РПЦ) в Україні вітала створення УЦР і навіть делегувала до її складу своїх представників. Проте УЦР не мала чіткої позиції в церковних справах.

Незважаючи на це, революція порушила проблему статусу православної церкви в Україні, особливо після відновлення патріархії Російської православної церкви. Однак більшість священнослужителів виступали за збереження церкви у складі РПЦ або, в крайньому разі, надання їй автономії.

Інша частина духівництва підтримувала ідею автокефалії православної церкви в Україні.

Автокефалія (походить від грецьких слів «сам» і «голова») — адміністративна незалежність національної (помісної) церкви.

Прихильники ідеї автокефалії влітку 1917 р. утворили Український церковний комітет, який у листопаді було реорганізовано в Церковну раду. Ще до цього в усіх губерніях України відбулися єпархіальні з’їзди, котрі виступали за повернення колишніх прав українській церкві.

У міру загострення ситуації в країні та зміни гасел Української революції з автономії на незалежність, зміни відбулися і в церковних справах. Почалася підготовка до скликання Всеукраїнського православного церковного собору, який мав поставити питання про автокефалію української церкви. Із метою організації собору засновано Всеукраїнську православну церковну раду (ВПЦР), члени якої звернулися до московського патріарха з проханням про дозвіл на скликання Всеукраїнського собору.

Собор розпочався на початку січня 1918 р. Нетривке становище Центральної Ради, наближення більшовицьких військ до Києва спонукали противників і прибічників автокефалії зайняти вичікувальну позицію. Унаслідок цього робота собору звелася до заслуховування окремих доповідей. Жодних конкретних рішень так і не було вироблено.

Після повернення УЦР до Києва в березні 1918 р. її відносини з церквою здійснювалися через спеціально створений департамент сповідування. 30 березня 1918 р. департамент ознайомив духовні консисторії з вимогами закону про підданство УНР, згідно з яким на посади священиків, дияконів і дяків не могли призначатися особи, що не визнавали цього закону або не підлягали йому.

Таким чином, українізація церкви збіглася із загальнонаціональним рухом, спрямованим на утвердження української державності. Однак захоплення соціалістичними гаслами не дозволило лідерам Центральної Ради побачити в православній церкві чинник, що міг сприяти консолідації народу, різних політичних сил під єдиними знаменами й ідеями.

• Як складалися відносини між УЦР і православною церквою?

Висновки

• У 1914 р. — на початку 1917-го культура України збагатилася новими здобутками у різних сферах, що дозволяє вважати цей період досить плідним для її розвитку.

• У бурхливі роки Української революції культура України не припиняла свого розвитку, на який впливали як позитивні, так і негативні чинники.

• В освітній сфері Українська Центральна Рада вважала за необхідне здійснення українізації, що й чинила своїми рішеннями.

• Діяльність товариства «Просвіта» й розвиток книговидання сприяли формуванню національної самосвідомості українського населення.

• У церковно-релігійному житті на перше місце в цей період вийшло питання автокефалії православної церкви в Україні.

Завдання:

1. Ознайомтеся з матеріалами уроку.

2. Дайте відповіді на питання,які розміщені в кінці кодного з 6 пунктів.

Фото конспекта надіслати  на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

Геологічне середовище та екологічні властивості літосфери. Зв’язок між рельєфом і тектонічними структурами. Ресурсні властивості літосфери.

 Геологічне середовище та екологічні властивості літосфери. Зв’язок між рельєфом і тектонічними структурами. Ресурсні властивості літосфери.

РЕСУРСНА ФУНКЦІЯ літосфери полягає в її здатності забезпечувати потреби біоти (екосистем) в абіотичних ресурсах, зокрема потреби людини в корисних копалинах. При цьому потреби людини не повинні суперечити потребам біоти.

Ресурсна функція є базовою в системі «літосфера — біота», адже з нею пов'язані не тільки умови життя й еволюції біоти, а й можливість її існування. Вона відображає роль мінеральних, органічних, органічно-мінеральних ресурсів літосфери, а також її геологічного простору для життя й діяльності біоти як біоценозу, і людського співтовариства як соціальної структури. Ресурсна функція охоплює: ресурси, необхідні для життя й діяльності біоти; ресурси, необхідні для життя й діяльності людського суспільства; ресурси як геологічне середовище, необхідні для розселення та існування біоти, у т. ч. й людського суспільства.

Ресурси геологічного простору під сільськогосподарське та лісогосподарське освоєння можна розглядати і як ресурси для господарського освоєння, і як ресурси для розселення біоти. Один з методів оцінювання ресурсного потенціалу літосфери є створення карт поширення ресурсів.

ГІРСЬКІ ПОРОДИ ТА ЗАКОНОМІРНОСТІ ЇХ ПОШИРЕННЯ. Протягом усієї історії розвитку нашої планети на її поверхні й у надрах утворилися різні гірські породи. Ті з них, які використовує людина, називають корисними копалинами. Їх, як і гірські породи, поділяють за походженням на осадові, магматичні та метаморфічні 

Корисні копалини видобувають переважно з невеликих глибин (до 1000 м). Отже, вони тісно пов'язані з будовою верхніх шарів земної кори.

Корисні копалини осадового походження поширені переважно в межах тектонічних западин і платформних плит, а також передгірських крайових прогинів. Тобто вони характерні для структур, які в минулому були басейнами нагромадження осадового матеріалу, нанесеного з прилеглих територій. Частина з них утворилася внаслідок руйнування гірських порід. Це уламкові породи. Величина уламків варіює від валунів і гальки до пилуватих частинок, що дає змогу розрізняти серед них породи різного гранулометричного складу — валунники, галечники, конгломерати, піски, пісковики тощо. Органогенні породи утворюються з участю організмів (вапняки, крейда, нафта). Значне місце посідають хемогенні породи, що утворилися шляхом хімічного осадонакопичення з вод або розчинів без участі біологічних процесів.

Магматичні й метаморфічні корисні копалини поширені в горах зі слідами вулканічних процесів, а також у кристалічних щитах, де близько до поверхні залягають давні магматичні й метаморфічні породи. Їхні родовища формуються, як правило, на стиках літосферних плит. Зокрема, на континентах, у місцях розвитку рифтових зон, утворюються родовища марганцю, заліза та міді. У зоні сходження материкових літосферних плит виникають поклади міді, сірки, урану.

МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ ЯК ЧИННИК РОЗТАШУВАННЯ ДОБУВНИХ, МАТЕРІАЛО- Й ПАЛИВОМІСТКИХ ВИРОБНИЦТВ. Безпосередній вплив на розміщення виробництва має співвідношення його основних техніко-економічних показників — праце-, матеріало-, капітало-, енерго- та ресурсомісткість із обов'язковим урахуванням споживчого чинника.

Виробництва, у яких більше половини витрат становлять сировина й матеріали, називають матеріаломісткими. Їх розміщують поблизу джерел сировини. До виробництв із високою матеріаломісткістю належать: важке машинобудування, окремі види хімічного виробництва, промисловість будівельних матеріалів тощо. Наприклад, видобування нафти в Полтавській області. Показовий приклад — кольорова металургія, де обов'язково збагачують руди. Руди кольорових металів, як правило, полікомпонентні, тому їх переробка передбачає складні технологічні цикли для отримання різних металічних сполук. Оскільки вміст основного компоненту в таких рудах є мінімальним (0,5-5,0 %), вони потребують обов'язкового збагачення в місцях видобування.

Типовими ознаками енергомісткості виробництва є частка паливно-енергетичних витрат у собівартості продукції та питомі витрати палива й енергії на їхнє виробництво. У технологічних процесах різних видів діяльності може переважати споживання електроенергії, палива, тепла. До електромістких виробництв належать: виплавка легких металів (алюміній, титан, магній), електролітична виплавка міді, нікелю, феросплавів тощо. Високоелектромісткі виробництва розміщують біля гідроелектростанцій або в центрах з потужною тепловою енергетикою.

Усі види паливомістких виробництв розміщують поблизу баз палива або на шляхах його перевезення. Особливо це характерно для теплових електростанцій. (Поясніть чому.)

ЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ МІНЕРАЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ. Хоча наша Земля має великі й різноманітні природні ресурси, запаси різних їхніх видів неоднакові й розташовані вони нерівномірно. Тому окремі країни та регіони мають різну ресурсозабезпеченість.

Показник ресурсозабезпеченості — це співвідношення між величиною запасів і масштабами їх використання. Забезпеченість мінеральними ресурсами виражається кількістю років, на які вистачить розвіданих запасів за їх сучасного рівня використання.

Забезпеченість лісовими, земельними, водними ресурсами визначається розрахунком їхніх запасів на душу населення.

Гостродефіцитними є мінеральні ресурси, період забезпеченості якими становить 10-20 років. Це золото, свинець, кобальт, цинк, алмази. До мінеральних ресурсів, забезпеченість якими розрахована на століття, належать нафта, молібден, азбест, мідь, природний газ, титан, вольфрам і ванадій. Умовно обмеженими мінеральними ресурсами, яких вистачить на кілька сотень років, визнають кам'яну й калійну солі, марганець, залізо, фосфати, хром, уран, вугілля, алюміній та інші корисні копалини.

Забезпеченість усього світу окремими видами ресурсів, за оцінками вчених, становить від кількох до сотень років. Ресурсозабезпеченість одних країн (або регіонів) може бути низькою, а інших — досить високою.

Цілісний світ

«Прокляття ресурсів» — явище, пов'язане з тим, що країни, які володіють значними природними ресурсами, є, як часто вважають, менш економічно розвиненими, ніж країни з невеликими їх запасами або із запасами, які відсутні зовсім. Наведіть приклади таких країн та поясніть причини цього явища.

За ресурсозабезпеченістю країни поділяють на кілька груп. Країни зі значними запасами різноманітних мінеральних ресурсів: Росія, США, Китай, Бразилія, Казахстан, Індія, Австралія, ПАР, Канада.

Більшість країн мають середню ресурсозабезпеченість. Країни, які дуже багаті на будь-який один важливий вид ресурсів, називають спеціалізованими. Наприклад, країни-експортери нафти, хоча можлива спеціалізація на інших видах ресурсів.

Цілісний світ

Оцінка кількості палива у світі: вугілля вистачить на 600 років, нафти — на 90, природного газу — на 50, урану — на 27 років. Іншими словами, усі види палива будуть спалені за 800 років. Передбачають, що попит на мінеральну сировину у світі збільшиться втричі порівняно із сьогоднішнім рівнем.

Нафтогазоносних басейнів у світі розвідано понад 600, розробляють — 450. Найбільші запаси нафти відкрито в країнах Перської затоки, у Росії, Азербайджані, США, Алжирі, Канаді, Мексиці, Венесуелі, Нігерії, Індонезії та Брунеї. У Європі виділяють Велику Британію та Норвегію, які видобувають нафту в акваторії Північного моря.

Значні запаси природного газу мають: Росія, Катар, Узбекистан, США.

Великими запасами кам'яного вугілля володіють: Росія, Україна, США, Китай, Австралія, ПАР.

Таким чином, за забезпеченістю нафтою і газом переважають країни, що розвиваються, а за запасами кам'яного вугілля — розвинені країни.

Мідний пояс простягнувся по Кордильєрах й Андах, охопивши Канаду, США, Мексику, країни Центральної Америки, Колумбію, Еквадор, Чилі та Перу. На Африканському континенті мідний пояс протягнувся від озера Танганьїка до річки Оранжева, охопивши південь ДР Конго, Замбію, Зімбабве, Ботсвану та ПАР. Великі запаси мідних руд розташовані також в Австралії

Олов'яний пояс пролягає по Тихоокеанському узбережжю Євразії від Росії до Індонезії та Австралії. Великі родовища олов'яних руд є також у Болівії й Нігерії.

Алюмінієві руди видобувають в Австралії, Росії, Гвіані, Бразилії, на Ямайці, у Суринамі й Гайані.

Поширені й нерудні корисні копалини: різні солі (Росія, Україна, США, Канада), апатити й фосфорити видобувають у США, Росії, В'єтнамі. Сірку видобувають у Мексиці, Росії, Таджикистані.

ВПЛИВ ЛЮДИНИ НА ЛІТОСФЕРУ. Минуле століття ознаменувалося небувалим наступом людини на природне, зокрема на геологічне, середовище. Технічні й технологічні досягнення дали змогу залучати до використання значно більшу частину земної кори на суходолі й в океанах, ніж це було раніше.

Розрізняють кілька видів антропогенного впливу на геологічне середовище

Фізичний вплив визначається гірничотехнічною, інженерно-будівельною, сільськогосподарською та військовою діяльністю. Гігантські гірничо-збагачувальні комбінати або комплекси з видобування палива здатні за короткий час змінити геологічне середовище так, що відновити його вже не вдасться. Техногенного впливу зазнають і глибші горизонти земної кори через величезну кількість нафтових і газових свердловин, підземне будівництво в містах, прокладання трубопроводів, тунелів тощо.

Сьогодні майже 15 % суходолу (майже 1/6 всієї його площі) вкрита інженерними спорудами — дорогами, каналами, водосховищами, промисловими комплексами, будівлями тощо. Ця діяльність змінює рельєф, властивості порід (ущільнення, руйнування), режим і рівень ґрунтових вод тощо.

Хімічний вплив на земну кору здійснюють звалища твердих побутових відходів, промислові й комунальні стоки вод, забруднюючи запаси питної води. Одна людина виробляє майже тонну комунальних відходів за рік. Великі площі відводять під складування різноманітних відходів від гірничого виробництва й інших видів господарської діяльності людини. Сюди належать і не утилізовані токсичні відходи. Усе це руйнує верхню частину земної кори — геологічне середовище — і призводить до незворотних змін.

У першій половині XXI ст. людство наблизиться до небезпечної межі «обурення» біосфери, якщо рівень споживання не зміниться, а чисельність населення не зменшиться до такого показника, за якого може зберігатися стійкий, збалансований розвиток.

Упродовж історії людства ми тільки споживали, не замислюючись про наслідки. Завдання геологів саме й полягає в тому, щоб мінеральні ресурси Землі стали доступними кожному й людство у своєму пізнанні Землі досягло рівня, який дозволить йому усвідомити, що воно стоїть на межі такого стану планети, за яким немає майбутнього.

ГЛОБАЛЬНА РЕСУРСНА ПРОБЛЕМА ЛЮДСТВА. Розвиток людського суспільства в усі часи був пов'язаний з використанням різноманітних ресурсів. Природне середовище є місцем проживання людини й джерелом усіх благ, необхідних для його життя та виробничої діяльності. Ступінь використання ресурсів визначається соціально-економічними потребами суспільства.

Цілісний світ

За ХХ століття з надр Землі вилучено корисних копалин більше, ніж за всю історію цивілізації. Тільки за останнє сторіччя споживання викопного палива зросло майже в 30 разів.

Для задоволення своїх потреб сучасна людина потребує значно більшої кількості ресурсів, ніж раніше. І перед людством постають серйозні та складні проблеми.


Перегляньте відео:


Завдання:
1. Ознайомтеся з матеріалами уроку
2. Напишіть короткий конспект за темою.

Фото конспекта надіслати  на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810


Узагальнення знань за розділом ІV «Встановлення й утвердження комуністичного тоталітарного режиму в Україні»

 Узагальнення знань за розділом ІV «Встановлення й утвердження комуністичного тоталітарного режиму в Україні»

1. Під час революцій після розпаду колишньої Російської імперіїта в процесі їх повторного завоювання більшовицькою або радянською Росією, утворилося шість радянських республік – Російська, Українська, Білоруська, Вірменська, Азербайджанська та Грузинська.

 За Конституцією 1919 р. , яка була прийнята ще в процесі Української революції,   УСРР вважалась юридично незалежною державою. Вона мала власні органи державної влади та управління, видавала республіканські закони, стежила за їхнім виконанням. Але державний суверенітет УСРР був досить примарним. Це проявлялось насамперед у тому, що всі радянські республіки мали спільне політичне керівництво – Російську більшовицьку партію, місцеві республіканські органи якої не мали автономії. В умовах однопартійності РКП(б) перестала бути лише громадсько-політичною організацією, вона підмінювала представницькі, державні органи влади та управління. РНК України, Українська Рада Народного Господарства (УРНГ) діяли під безпосереднім керівництвом РНК та Вищої Ради Народного Господарства (ВРНГ) РСФРР; Після остаточного завоювання України радянською Росією,Україна втратила найважливіші атрибути суверенітету.

 Наприкінці 1920-х – 1922 рр. між радянськими республіками формується «договірна федерація». 28 грудня 1920 р. представники Росії з одного боку і України – з іншого підписали договір про військовий і господарський союз між двома державами. Згідно з цим договором уряди Росії і України оголошували, що об’єднують сім народних комісаріатів. Вони увійшли до складу Раднаркому РСФРР, а в українському уряді мали лише своїх представників. Аналогічні договори були укладені між Росією та іншими республіками.

 Таким чином «договірна федерація», що сформувалась на початку 20-х рр., мала істотні вади. В її основу поклали принципи нерівності суб’єктів, що давало змогу структурам РСФРР ігнорувати рішення державних органів УСРР і послаблювати суверенітет республіки. 

 2. Після поразки революцій, постало питання про остаточне врегулювання відносин між республіками. З цією метою створена спеціальна комісія на чолі з Й. Сталіним. Комісія розробила так званий план «автономізації», який передбачав включення республік на правах автономій до складу Російської федерації. В Україні з критикою цього плану активно виступили голова уряду Х. Раковський та нарком внутрішніх справ М. Скрипник. В. Ленін відкинув сталінський план і розробив власний, за яким усі республіки мали об’єднатися і утворити федеративний союз рівноправних республік. 

 І Всесоюзний з’їзд Рад 30 грудня 1922 р. на основі ленінського плану прийняв рішення про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Юридичне оформлення СРСР завершилося з прийняттям у 1924 р. Конституції СРСР. У травні 1925 р. ІХ Всеукраїнський з’їзд рад схвалив поправки до Конституції УСРР, що остаточно законодавчо закріплювало входження УСРР до складу СРСР. Конституція УСРР закріпила також новий адміністративно-територіальний поділ республіки. Замість повітів і волостей ще у 1923 р. були утворені округи і райони. 

У 1925 р. було ліквідовано губернії і встановлено триланкову систему управління (центр-округ-район). 

 Формально СРСР був федерацією, але фактично унітарною державою. 

Україна втратила рештки державного суверенітету і перетворилась на адміністративну одиницю Радянського Союзу. 

 3. На кінець 1920 - початок 1921 рр. більшовицька Росія і Україна опинилися в ситуації глибокої економічної, соціальної та політичної кризи, викликаної: - воєнними діями, що велися майже безперервно сім років; - політикою "воєнного комунізму", яка руйнувала основи економіки, паралізувала сільське господарство і викликала опір переважної більшості населення, особливо селянства.

 Економічна криза виражалася в тому, що: - промисловість знаходилася в стані розрухи. У 1921 р. в Україні промислове виробництво становило 1/10 частину довоєнного рівня, виробництво металу - 5%, вугілля - 30% і т. д.; - у галузі фінансів - повна інфляція грошей; - сільське господарство також перебувало в катастрофічному стані: порівняно з 1913 р. посівні площі в Україні скоротилися на чверть, збір зерна - на третину. Ситуацію ускладнили катастрофічна засуха 1921 р. і голод. Наприкінці 1921 р. в Україні голодувало 1, 2 млн. жителів, а у травні 1922 - 3, 8 млн. Проте до 1922 р. майже все продовольство вивозилось до РСФРР. 

 Масовість жертв голоду, від якого загинуло близько 1 млн. чоловік, пояснюється не лише засухою, а й політикою більшовиків, що дає підстави говорити про перший у радянській історії голодомор 1921-1923 рр.

 Соціально-політична криза виявилася в тому, що: - почалися повстання селянства проти політики "воєнного комунізму" і, зокрема, проти продрозкладки. Повстанським рухом була охоплена майже вся Україна; - тяжкий економічний стан, продовольчі нестатки викликали незадоволення радянською владою з боку робітників, що виливалося у різні форми протесту, зокрема страйки; - склалася криза в більшовицькій партії, в якій загострилися суперечки щодо шляхів подальшого розвитку країни. 

 Таким чином, загальна криза в країні змусила більшовиків з 1921 р. перейти від політики "воєнного комунізму" до нової економічної політики (непу). 

 4. Основні завдання непу визначив Х з’їзд РКП(б), що відбувся у березні 1921 р. Суть нової економічної політики (непу) полягала в частковому поверненні до ринкових відносин, різних форм власності, економічних методів управління народним господарством. 

Заходи, що передбачала неп:

 1. У сільському господарстві: 

- заміна продрозкладки продподатком, який був менший приблизно у два рази і заздалегідь відомий селянам (продподаток з урожаю 1921 р. визначався в розмірі 117 млн. пудів замість встановленої раніше продрозкладки в 160 млн. пуд.).

 - дозвіл на вільну торгівлю надлишками сільськогосподарської продукції; 

-дозвіл на оренду землі і використання найманої праці.

 2. У промисловості: 

- продаж у приватні руки і передача в оренду дрібних і частини середніх підприємств, переважно у легкій і харчовій промисловості; 

- децентралізація управління промисловістю. Багато підприємств об’єднувалися у трести і переводилися на госпрозрахунок; 

- ліквідація загальної трудової повинності і зрівнялівки в оплаті праці;

 - залучення іноземного капіталу у формі концесій, змішаних акціонерних товариств.

 3. У галузі торгівлі і фінансів: 

- відмова від розподілу продукції за картками, від прямого продуктообміну і перехід до вільної купівлі – продажу;

 - у великих містах відкрилися торговельні біржі;

- у 1922-1924 рр. проведено грошову реформу, що сприяло зміцненню грошової системи, спаду інфляції і зростанню життєвого рівня населення. 

В цілому неп забезпечив швидку відбудову зруйнованого війною господарства. У 1925-1926 рр. завдяки непу був досягнутий довоєнний рівень розвитку промислового і сільськогосподарського виробництва. 

 5. У кінці 20-х на початку 30-х рр.. політична система радянського Союзу, зберігаючи зовні усі атрибути демократії, фактично перетворилась на тоталітарну, яку дослідники називають режимом особистої влади Сталіна або сталінщиною. Тоталітарний режим базувався на монополії більшовиків на владу. 

Більшовики усунули з політичної арени всі інші політичні партії. В Україні, зокрема, була заборонена діяльність комуністів-боротьбистів, які висловлювались за самостійність України у рівноправному союзі з іншими соціалістичними республіками. 

 Відбувається об’єднання Компартії з держапаратом. Більшовики встановили повний контроль над усіма громадськими організаціями.

Завдання:

1. Ознайомтеся з текстом узагальнюючої лекції

2. Підготуйтеся до тематичного оцінювання на наступному уроці


понеділок, 26 квітня 2021 р.

Практичне заняття 2 Феномен шістдесятництва

 Практичне заняття 2

Феномен шістдесятництва

Необхідні теоретичні знання

Поняття «феномен» (від грецьк. fenomenon — є, має місце, явище) означає незвичне явище, рідкісний факт, який важко перевірити, що не піддається раціональному поясненню. Однак феноменальне може бути осягнене за допомогою засобів «чарівної сили мистецтва», художніх образів. Ми дамо емоційно-образну характеристику феномену шістдесятництва.

Отже, це й самокритичність, і нездатність до компромісу із завойовниками та їхніми підлабузниками, і прагнення виховати суверенну людину й дати їй крила надії, це й боротьба з примарою щастя та справедливості, це й спроба дати відсіч брудним, цинічним русифікаторам, це й трагізм приреченості — це загалом творча талановита молода Україна з оптимістичними мріями, що з’явилися в 1960-х роках з новим прогресивним словом у тоталітарному радянському суспільстві.

Однак те, що нині ще здається недоступним для розуміння, завтра може стати витлумаченим цілком раціонально. Знайдіть раціональне пояснення феномену шістдесятництва.

Хід роботи
1. Перечитайте поезії В. Симоненка «Де зараз ви, кати мого народу?» (1962) і «Маленьке — не смішне...» (1963).
— Дайте відповіді на запитання, поставлені авторами.

— Випишіть рядки з влучними образами та формулюваннями.

— Чи були актуальними питання, порушені в цих віршах, для 1960-х років і залишаються актуальними нині в соціально-політичному та загальнолюдському сенсах?

* * *

Де зараз ви, кати мого народу?

Де велич ваша, сила ваша де?

На ясні зорі і на тихі води

Вже чорна ваша злоба не впаде.

Народ росте, і множиться, і діє

Без ваших нагаїв і палаша.

Під сонцем вічності древніє й молодіє

Його жорстока й лагідна душа.

Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!

Пощезнуть всі перевертні й приблуди,

І орди завойовників-заброд!

Ви, байстрюки катів осатанілих,

Не забувайте, виродки, ніде:

Народ мій є! В його гарячих жилах

Козацька кров пульсує і гуде!

24. 12.1962

Радянська цензура побачила в цій поезії замах на осердя радянського ладу — марксистсько-ленінське вчення, ідеї соціалізму й комунізму. А які образи, викривальні для радянського ладу, ще можна знайти в цій невеликій поезії?

Маленьке — не смішне,

Адже мале і зерно,

Що силу велетням і геніям несе.

Мале тоді смішне,

Коли воно мізерне,

Коли себе поставить над усе.

Але, скажіть, хіба такого мало,

Хіба такі випадки не були,

Коли мале, як прапор, піднімали

І йшли за ним народи, мов осли?

І чи тоді мізерне та смішне

Не оберталось раптом у страшне?

  • Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

Географія. Європа.

 ЄВРОПА. Тематичний контроль

Дайте відповіді на запитання:

1. Яка Європейська держава не входить до ООН?

А)Німечина
Б)
Франція
В)
Ватикан
Г)
Італія


2. Країна яка знаходится одночасно у двох частинах світу

А)Франція
Б)
Іспанія

В)Білорусь
Г)
Росія


3. В яких країнах є президенськая республіка

А)Білорусь, Сан- Марино
Б)
Росія, Білорусь
В)
Німечина, Білорусь
Г)
Франція, Сан - Марино


4. Назвіть європейські країни великої 7

А)Німечина, Франція, Швейцарія, Італія
Б)
Велика Британія, Італія, Франція, Польша

В)Німечина, Франція, Велика Британія, Італія
Г)
Німечина, Франція, Велика Британія, Бельгія


5. Європейські нації, які належать до найчисленніших у регіоні?

А)Російська, Німецька, Французька, Англійська, Італійська, Іспанська, Українська, Угорська
Б)
Російська, Німецька, Французька, Англійська, Португальська, Іспанська, Українська, Польська
В)
Російська, Німецька, Французька, Білоруська, Італійська, Іспанська, Українська, Польська

Г)Російська, Німецька, Французька, Англійська, Італійська, Іспанська, Українська, Польська

6. Багатонаціональні країни Європи

А)Англія, Іспанія,Франція, Росія
Б)
Англія, Іспанія, Швейцарія, Молдова, Росія
В)
Швейцарія, Молдова, Росія, Білорусь
Г)
Швейцарія, Молдова, Росія, Німечина


7. Назвіть двонаціональну країну Європи

А)Швейцарія
Б)
Фінляндія
В)
Бельгія
Г)
Білорусь


8. Майже 80% лісів припадає на країну?

А)Росія
Б)
Італія
В)Білорусь
Г)Франція


9. За формою правління Велика Британія є

А)парламентською республікою
Б)президентською республікою
В)
абсолютною монархією
Г)
конституційною монархією


10. Яке море омиває Францію на півдні?

А)Червоне
Б)
Балтійське
В)
Егейське
Г)
Середземне


11. У якому кліматичному поясі розташована Німеччина?

А)тропічному

Б)субтропічному

В)субарктичному
Г)
помірному


12. Основні суднобудівні заводи Франції розташовані у містах…

А)Сен-Назер, Брест, Тулон
Б)
Ліон, Лілль, Лімож
В)
Ніцца, Сет, Бордо
Г)
Ла-Рошель, Париж, Монбельяр


  • Фото конспекта надіслати на електронну адресу Anjalos875@gmail.com або на viber 0664869810

«Україна в повоєнний період»

  Узагальнення за розділом VІІ «Україна в повоєнний період».  Основні дати   1945 р. – входження Закарпаття до складу УРСР; кв...